Shrap-Drakers Fishing Forum
Boleń żyłka czy plecionka
#31
(01-10-2011, 13:13)Grzechu napisał(a): A ryba spadła bo narazie mam zły kij (wklejankę sandaczową) ale już planuję nową "tyczkie" kupic. Dzisiaj słyszałem takie określenie spina Haha
Dodam że bolek uderzył w mojego wobka i odłamał ster.............

"tyczka, kij od szczotki, podpierak" - ja te "slangowe" określenia wędek kojarzę, często tak właśnie nazywane są kije sztywne, bardzo sztywne.
Odpowiedz
#32
To jakis był bardzo zły bolek skoro nie dość,że się nie zapiał to jeszcze Ci wobka zepsuł.Metoda "macajewa" w przypadku kija to tylko jeden krok bo tak naprawde testy nad wodą obrazują jak kijek się zachowuje.Powodzenia w poszukiwaniachOczko
Odpowiedz
#33
Bolek jak to bolek, ma dobre pierdzielnięcie. Tu był mój błąd bo mam zły materiał na stery.
Odpowiedz
#34
(29-09-2011, 13:42)andrew napisał(a): Mi sie wydaje, ze o tym jak walczy bolen decyduje miejscowka zaciecia ryby. Szmaty to te zaciete w klatkach. Silacze to te z warkocza, z przelewu albo rynny o duzym uciagu.
Masz rację z tą miejscowką zacięcia ryby tyle ze moim zdaniem chodzi o miejscówkę zacięcia, ale w pysku Oczko Nie wiem czy inni to potwierdzą, ale moim zdaniem, o tym jak ryba walczy w czasie holu decyduje sposób zacięcia tzn. ile haków tkwi w pysku i gdzie są wbite. Przykładowo jeśli boluś, w przypadku woblera, jedna kotwicę ma w psyku, a drugą zaczepioną np. o skrzela, albo oko, to nie ma bata żeby walczył albo gdy spiety jest 3 grotami i to dość głeboko. Co innego gdy zapiety jest np. jednym grotem albo dwoma kotwiczkami ale małymi, cienkimi 3 cm woblerka - wtedy jest szaleństwo. Z innymi rybami jest podobnie, czasami walczą a czasami idą jak sparaliżowane. Myśle, ze ma to związek po prostu z unerwieniem pyska i z miejscem gdzie wbity jest hak, co innego gdy przebije szczeke na wylot a co innego gdy np. tkwi głębiej w przełyku. Zresztą zapytajcie zywcarzy jak "walczy" sandacz z hakiem w bebechach.
Odpowiedz
#35
Jeżeli chodzi o moje doświadczenia z boleniami to w tym roku udało mi się złowić 3 sztuki. 2 po 50 cm i jednego 64 cm. Każdego na inną przynętę. Małe białe kopyto, effzett 3 ze srebrną nalepką, mepps aglia 3 tiger fluo. O dziwo największy skusił się na tigera.
Odbiegłem troszeczkę od tematu...
Wszystkie bolki wyciągnąłem na PLECIONKĘ POWER PRO FLUO 0.08. Pomimo, że łowię Ugly Stikiem 15-40 to hole dawały wiele frajdy i emocji. Szczupaki w porównaniu do bolków to mięczaki. Mam porównanie, gdyż złowiłem w tym samym łowisku szczupaka 72.5 cm. Oczywiście C&R. Usmiech
Odpowiedz
#36
Tak więc dochodzimy do 2 wniosków:
Jeśli chcemy miec większą frajdę z holu bolka stawiamy na pletke, a jak wolimy mozolne i nostalgiczne holowanie to żyłka. Łowią bolenie Ci co używają plecionek i Ci co żyłek tak więc myśle że wybór linki pozostaje kwestią upodobań.
Odpowiedz
#37
Moim zdaniem, lepiej używać przede wszystkim sprzętu, który pozwoli rybę szybko i sprawnie wyholować. Czy to będzie plecionka czy żyłka powinna być tak dobrana by hol nie trwał do wyczerpania ryby, gdyż później ma mniejsze szanse na przeżycie po spotkaniu z nami. Może to wyda się śmieszne, ale aktualnie do połowu bolków używam plećki 30lbUsmiech Od tego sezonu przesiadam się na 40Usmiech Znacznie skraca to hol, a bolków co nieco udaje mi się wyholować. Oczywiście do łowienia z wierzchu używam plecionek 6 i 10 lb, ale tutaj zazwyczaj bolki powyżej 70cm rzadko siadają, a spowodowane to jest jedynie tym że muszę posłać przynęty na znaczne odległości.
Odpowiedz
#38
(11-03-2012, 23:53)redzi napisał(a): Moim zdaniem, lepiej używać przede wszystkim sprzętu, który pozwoli rybę szybko i sprawnie wyholować. Czy to będzie plecionka czy żyłka powinna być tak dobrana by hol nie trwał do wyczerpania ryby, gdyż później ma mniejsze szanse na przeżycie po spotkaniu z nami. Może to wyda się śmieszne, ale aktualnie do połowu bolków używam plećki 30lbUsmiech Od tego sezonu przesiadam się na 40Usmiech Znacznie skraca to hol, a bolków co nieco udaje mi się wyholować. Oczywiście do łowienia z wierzchu używam plecionek 6 i 10 lb, ale tutaj zazwyczaj bolki powyżej 70cm rzadko siadają, a spowodowane to jest jedynie tym że muszę posłać przynęty na znaczne odległości.

Podpisuję się pod tym obiema rękoma. Bezpieczeństwo ryby i krótki hol powinny być dla nas wszystkich priorytetem.
---
Pozdrawiam,
Grzesiek
Odpowiedz
#39
(11-03-2012, 23:53)redzi napisał(a): Moim zdaniem, lepiej używać przede wszystkim sprzętu, który pozwoli rybę szybko i sprawnie wyholować. Czy to będzie plecionka czy żyłka powinna być tak dobrana by hol nie trwał do wyczerpania ryby, gdyż później ma mniejsze szanse na przeżycie po spotkaniu z nami. Może to wyda się śmieszne, ale aktualnie do połowu bolków używam plećki 30lbUsmiech Od tego sezonu przesiadam się na 40Usmiech Znacznie skraca to hol, a bolków co nieco udaje mi się wyholować. Oczywiście do łowienia z wierzchu używam plecionek 6 i 10 lb, ale tutaj zazwyczaj bolki powyżej 70cm rzadko siadają, a spowodowane to jest jedynie tym że muszę posłać przynęty na znaczne odległości.

Ale takich plecionek używasz polując na denne bolesławy gdzie szana na przyłów jest bardzo duża.Pozatym używasz zapewne dosyc ciężkich przynet więc mimo grubej pleciugi dystanse rzutowe są zadowalające.
ja używam 10lb i 14lb i mi z tym dobrze.Tez staram się nie cackać z bolkiem.Szybki hol,fotka i chlup do wodyOczko
Odpowiedz
#40
Tutaj masz rację, moimi głównymi przynętami są ukleje 12 cm z serii RH we wszystkich dostępnych wagówkach, do tego doszedł na zimowe testy nowy model RH14. Inne przynęty to wszystko co było tutaj omawiane z rodziny RH(tak mi się wydaję bo wszystkiego nie zdążyłem jeszcze przepatrzyć na forum). Dodatkowo kilka innych wynalazków, bo nikomu nie uwierzę że łowi masę bolków na 1-2 przynęty.

Co do przyłowów to zdarzają się bardzo często, a sum czy sandacz są najczęstszym przyłowem.
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Boleń z płycizny jarekbialapodl 19 24.011 22-05-2014, 17:46
Ostatni post: witaszek10
  Fenwick - czy ktoś wie co to za kijek ? jacek2201 6 10.389 04-04-2014, 19:01
Ostatni post: bysior
  Boleń. Jak szybko? Paweł 7 9.184 09-05-2013, 23:14
Ostatni post: kiks1972
  Pstrąg i plecionka linekmatch 18 22.960 27-03-2013, 17:59
Ostatni post: gruncik
  Boleń od teraz? Grzechu 43 42.690 03-06-2012, 16:35
Ostatni post: spinspin
  Boleń na obrotówke qsmil 5 8.488 16-05-2012, 18:44
Ostatni post: sacha
  Sandacz na woblera - lepsza plecionka czy żyłka pioo 8 14.426 06-01-2012, 18:15
Ostatni post: caster
  Sandacz ze stalką czy nie?? hairy 16 18.189 30-10-2011, 21:53
Ostatni post: Grzechu
  Trolling za czy przeciw Bizonik 18 18.417 21-01-2011, 20:29
Ostatni post: Bizonik


Shrap-Drakers.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.

W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki.