Shrap-Drakers Fishing Forum
Kołowrotek Match'owy do spinningu
#1
Witam,

Sezon szczupakowy za pasem, pora więc na ostatnie zakupy.

Zastanawiam się nad zakupem nowego kołowrotka do spinu, zależy mi na dalekich rzutach i dlatego myślę o match'u. Macie jakieś doświadczenia z takimi kołowrotkami ? Czy w ogóle jest sens ? Może jakieś propozycje ?

Najczęściej łowię na starorzeczach Bugu i na samym Bugu, cel - szczupak, boleń, okoń, ostatnio sandacz Usmiech Nie wierzyłem ,że jest w Bugu .. a jest !!
Myślałem o założeniu na jedną szpulę żyłki 0,12 - okoń, kleń, a na drugą plecionka 0,18 -0,20 na grubszego zwierza.

Będę wdzięczny za opinię i rady

TS
Odpowiedz
#2
Z matchem kojarzy mi sie wysokie przełożenie i płytka szpula.Wg mnie głebokość szpuli nie wpłynie w żaden sposób na odleglosc rzutów.Bardziej kwestia jej wypełnienia.Faktem jest,że szpule match łatwiej wypełnisz ale będzie to powiedzmy 100m pletki 0,18 co z czasem stopnieje do 70m a jak się "coś" trafi to okaże się,że te 70m jest mało i klops.Pozatym wysokie przełożenie jest dobre owszem na bolki ale nie popadajmy w jakies extreme odnośnie prędkości zwijania.Boleń jest rybą na tyle szybką,że nawet najszybszym kołowrotkiem nie jesteś wstanie zwijać linki tak szybko żeby bolek nie mógł spokojnie przyjrzeć się przynęcie.
Wg mnie przełożenie 5;1-5;7:1 w zupełności wystarczy a przy okazji młynki takie są na tyle mocne,że dadza radę z zębatymi przeciwnikami.W necie jest dużo ciekaych i dobrych kołowrotków.Kwestia zasobności portfela i własnych upodoban.
Jak się myle to mnie poprawcieOczko
Odpowiedz
#3
Głębokość szpuli nie wpłynie na odległość rzutu ale szerokość szpuli chyba tak. Zakładająć, że nie kupię nowego kija i ,że używam plecionki, odległość rzutu mogę zwiększyć zmniejszając grubość plecionki lub właśnie zmieniając szerokość szpuli.
Czy dobrze myślę ?
Odpowiedz
#4
Pewien jesteś że chcesz kołowrotek typu match używać do spiningu? Kołowrotki przeznaczone do spiningu z reguły są złożone z części o większej wytrzymałości niż kołowrotki przeznaczone do metody spławikowej.Piszę z reguły, bo Shimano miało w swojej ofercie kołowrotki przeznaczone do spiningu i match.Jednak na rozsądek rzecz biorąc żaden spławik nie stwarza takiego oporu w wodzie jak wobler czy obrotówka i dlatego nie rozumiem Twojego wyboru.Szpula typu match jest taka płytka żeby zminimalizować ilość podkładu pod cieniutkie żyłki stosowane w tej metodzie a nie w celu zwiększenia odległości rzutu.W poprzednich generacjach kołowrotków wymyślono szpule typu long cast charakteryzujące się zwiększonę wyskością z przeznaczeniem do dalszych rzutów, ale teraz chyba od tego się odchodzi wypośrodkując wymiary wysokości i szerokości szpuli.
Odpowiedz
#5
Nie jestem pewny i dlatego pytam mądrzejszych Usmiech
Oki, odpuszczam ten pomysl.
Dziękuję wszystkim za pomoc Usmiech
Odpowiedz
#6
Do lekkiego spina np. jaziowego może być ale do łowienia szczupaków lepiej nie próbować takich cudów chyba że nie masz co z kasą robić bo główkami 30-40 gr spokojnie go zakatujesz w sezon. Weź coś pewnego i nisko budżetowego (Zauber itp. ) by bez żalu zmienić gdy zaczną być wyczuwalne tryby no chyba że stać Cię na kręćki grubo powyżej tysiaka lub sprowadzisz jakiegoś JDM z Japani Jezyk
Pozdrawiam.
Shrap-Draker's
Odpowiedz
#7
Hm, posiadam Byron Alice 3000, złego słowa na niego nie powiem. Mottle posiada ten model w wersji match. Różni się kolorem ( mój jest brązowy, mottla biały) i głębokością szpuli. Obydwa są zajebiste i już w zasadzie nie do kupienia.
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kołowrotek na suma - spinning i vertical bysior 13 11.564 05-04-2019, 07:55
Ostatni post: Bucek
  Kołowrotek trollingowo/sumowy. cyrax 13 21.063 28-02-2015, 14:11
Ostatni post: waldekp
  Kołowrotek do lekkiego spiningu? Co polecacie? mentalny 12 15.055 05-12-2014, 21:18
Ostatni post: lysy
  Kołowrotek na grunt everard 4 8.389 16-04-2013, 11:47
Ostatni post: everard
  Mikado Kołowrotek SCR 3009 FD Nowość 2013 daniello2010 2 5.381 06-04-2013, 10:35
Ostatni post: seb603
  Jaki kołowrotek do lekkiego spiningu vanitum 17 28.503 05-04-2013, 10:43
Ostatni post: Krzysztof
  Kołowrotek Spro Performa 630FD seb603 7 9.850 01-04-2013, 17:46
Ostatni post: seb603
  Kołowrotek z wolnym biegiem... colednik 1 5.372 19-10-2012, 08:04
Ostatni post: niszczu
  Cormoran Corcast Super Match 4pi Grisha 4 6.278 23-08-2012, 15:24
Ostatni post: Marcin-P
  Kołowrotek kleń/jaź Bucek 36 33.803 09-03-2012, 08:18
Ostatni post: Bizonik


Shrap-Drakers.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.

W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki.