Shrap-Drakers Fishing Forum
Aparat fotograficzny dla wędkarzy
#1
Panowie. Nie można zaprzeczyć, iż częścią naszego wspaniałego hobby jest fotografia. Chyba każdy z nas zabiera nad wodę aparat fotograficzny, by fotografować nie tylko złowione ryby ( przed wypuszczeniem, rzecz jasna Usmiech), ale również otaczającą nas przyrodę, która nas tak zachwyca, prawie tak jak złowione trofea! Tutaj pojawia się zagadnienie na temat sprzętu jakim jest właśnie aparat. Teraz, gdy lustrzanki są w zasięgu ręki, a zwykłe cyfrówki są jak chleb powszedni stoimy niewątpliwie przed trudnym wyborem z szerokiej oferty dostępnego na rynku sprzętu.

Nie ukrywam, że właśnie borykam się z tym problemem i proszę o pomoc Usmiech

Przez rok cykałem zdjęcia Olympusem E410 ze standardowymi obiektywami, które do niego dołączali. Robił nawet całkiem ciekawe zdjęcia ( w kwestii fotografii jestem laikiem, więc moja wiedza i umiejętności są na dość niskim poziomie ), ale nie do końca byłem z niego zadowolony... i teraz mam problem: jaki aparat wybrać. Kolega podpowiedział mi Canona EOS 400D ( np. http://www.photooutlet.eu/product.php?id=27609&categorie=0 ). Kolejny polecił Sony Sony Alpha A200K. A ja generalnie dalej jestem w kropce, choć szala przechyla się nie wątpliwie na stronę Canona.

A może macie jakieś inne typy? Czekam na Wasze rady Usmiech
http://www.facebook.com/ShrapDrakers/
Odpowiedz
#2
Bardzo dobry temat!
A dla wędkarza w szczególności. Bo to i piękno przyrody, niekiedy piękny wschód czy zachód słońca, oczywiście trofeum wędkarskie, jakaś inna szczególna chwila nad wodą…, itd. Pamięć jest zawodna, a zdjęcie wszystko przypomni. Ja np. wybrałem z sezonu 2008 około 400 fotek, oprawiłem muzycznie i mam godzinny filmik. Fajna sprawa, polecam!

Ale do rzeczy.
Dokładnie rok temu miałem taki sam dylemat z aparatem. Uznałem, że trzeba iść z duchem czasu i postępu i wymienić kliszę na cyfrę.
Oczywiście wiem, że kompakty mają wiele zalet, są małe i poręczne jednak dla mnie jedynym wyborem była lustrzanka.
Ze względu na posiadane już obiektywy wybór mój mógł paść tylko na Canona (mój poprzedni to był analogowy Canon EOS 300).
Ale uznałem, że trzeba dokładnie przestudiować rynek.
Moim zdaniem od lat królują na nim, w kolejności, Nikon, Canon, Minolta (obecnie jest to Sony).
Z Canonów do wyboru w cenie rozsądnej są trzy: 350D , 400D, 450D. I między nimi wybierałem.
Zakupiłem 350D, gdyż uznałem, że posiada wszystko czego ja potrzebuję. 8 megapikseli (plakatów robił nie będę), monitor LCD 1,8 cala + drugi mniejszy funkcyjny (i tak nie korzystam, patrzę w wizjer!), i cena najkorzystniejsza. I jestem z niego bardzo zadowolony. W opiniach o nim wymienia się dwie podstawowe wady, że jest mały, taki kobiecy, oraz marny plastik na uchwycie. I rzeczywiście jest mały, ale dla wędkarza to zaleta, natomiast co do uchwytu to racja, marny materiał, łatwo się brudzi. Aha, mogę jeszcze dodac, że przycisk samowyzwalacza jest jakoś nieporęcznie umiejscowiony bo zdarza mi sie go niechcący wcisnąć. Ale poza tym aparat super, polecam!
Z tego co pamiętam Canon 400D ma 10 megapikseli, większy monitor 2,5 cala, wygodniejszy uchwyt i jakiś mechanizm samoczyszczący matrycę, więc na pewno jest też godny polecenia, tym bardziej, że obecnie można go kupić z jakimś prostym obiektywem grubo poniżej 2 tys. zł. A 450D ma jeszcze większy monitor 3 cale, podgląd live wiew, 12 megapikseli. Więc może jest jeszcze lepszy?
Co do konkurencji to pewnie Nikon 60D (ponoć niezły – to jednak marka) lub któreś Sony (mam kolegę, który szaleje na punkcie Sony, ale ja niestety konkretnego modelu nie umiem polecić).

Generalnie na pewno jest tak, że mając określone fundusze warto kupić niższy model aparatu, ale dołożyć parę groszy do lepszego obiektywu obiektywu. Świetny na to był moment kilka miesięcy temu, doskonałe obiektywy niedrogo można było ściągnąć z USA, ale teraz niestety dolar ciut wyżej, więc pewnie już niekoniecznie tak jest.

A z własnego doświadczenia mogę dodać, że do aparatu warto kupić pamięć 4 GB (ponad 1000 zdjęć się zmieści) oraz dwa podstawowe dla mnie filtry: UV – służy mi jako ochrona obiektywu, oraz polaryzacyjny. A od tego roku w moim zestawie dojdzie jeszcze malutki statyw, bo kamienie i inne „naturalne podkładki” trochę jednak niszczą aparat, a nie zawsze jest się nad wodą z kolegą.
No i dodam, iż mimo, że zdjęć robię dużo to praktycznie korzystam tylko z programów tematycznych, nie bardzo chce mi sie wchodzić w ustawienia ręczne, szczególnie nad wodą szkoda czasu.

A dla dodatkowej reklamy mojego Canonika w galerii Krajobrazy wrzucę temat taki trochę niekrajobrazowy, ale jednak wędkarski.
Odpowiedz
#3
No proszę Bysior. Nowy sezon i podobne "problemy" I ja stoję przed wyborem aparatu. Do tej pory pstrykałem Fuji FinePix S5700. Niestety - problem z jakim się borykałem to kiepskie zdjęcia przy slabym świetle - nie dało rady zrobić nic ciekawego o poranku. :-(

No i teraz od 2 mcy szperam , czytam i chyba wybrałem. Za namową kolegi przesiadam się z cyfrówki na lustrzankę cyfrową dla foto-amatorów - bo tak chyba należy nazwać mój wybór czyli Nikon D60. W komplecie ma podstawowy obiektyw 18-55 , ale planuję odrazu dokupić drugi 70-300. Przez takie wlasnie szkla popatrzyłem sobie u kumpla i faktycznie jest to spory przeskok do dotychczasowej mojej fotografi. Myślę że to dobry pierwszy krok w stronę większego zainteresowania tym tematem
Koszt - aparat z obiektywem 1200 plus drugi obiektyw ok 800zl. Wiadomo dodatki - torba, filtr, moze statyw etc - no mam nadzieje że do 2,5 tys sie zamknę.
....a potem polecam pomysł Pawła - też mam zmontowaną prezentację w PowerPoincie ze zdjęć z kilku sezonów. Do tego oprawa muzyczna i w zimowe wieczory jak znalazł !!!!
Odpowiedz
#4
Nie jestem też fachowcem od fotografii, ale wiem że ostatnio ten model potaniał ( poniżej 900 zł). Chodzi mi o Nikona D40 ( Sławek Bałka go ma). Uważam,że na początek przygody z lustrzanką do dobry wybór w atrakcyjnej cenie. Bysior, jak chcesz coś lepszego to Nikon D80, ale to już wyższa półka cenowa.Dla mających już nieco więcej pojęcia o fotografii Pentax K20D ( supermaszyna i robi superfoty)Aparat
Odpowiedz
#5
Dokłdnie Novis. Obserwuję ich ceny ( D40 i D60 ) od 2 mcy i ostatnio w "Media nie dla idiotów" :-) D40 można kupic za 970 zl a D60 za 1190zł. W internecie pewnie jeszcze taniej..
Odpowiedz
#6
O kurcze! To już tak bardzo staniało? Super! Rok temu wyglądało to dużo gorzej.
Jeśli chodzi o Canona to już się rozpisałem powyżej.
Dodam tylko, że gdybym nie miał tyle osprzętu do Canona to napewno kupiłbym Nikona i byłby to D60. Dlaczego D60? Już dokładnie nie pamiętam (ale merytoryczne uzasadnienie, co?), dużo przewertowałem wszelkiego rodzaju opinii, siostra mnie prosiła, żebym poczytał o Nikonach i wybrałem dla niej D60 z przekonaniem. Natomiast wydaje mi się, że D40 to jest chyba pierwszy z tej serii Nikona (a może się mylę?) więc zawsze może być obarczony niedoskonałościami, które w następnych wersjach są sukcesywnie eliminowane. Tak jak to było w przypadku Canona. Pierwszy był 300D, a dopiero w 350D wyeliminowano sporo błędów poprzednika (o tym wiem tylko z opinii – 300d nie miałem w rękach).

Ale i tak, moim zdaniem, każdy z tych aparatów będzie dobrze służył wędkarzowi.
Odpowiedz
#7
No troszke ceny spadły Paweł - nawet na przestrzeni jesien a teraz. ( 200zł mniej ) - to sporo.
Pawel dwie różnice miedzy D40 a D60 jakich sie doszukałem to matryca ( D40 6mln pxl , D60 10mln pxl) oraz w D60 jest już jakis mechanizm czyszczenia matrycy.
Jesli chodzi o matryce to juz 6mln jest jak dla mnie wystarczająco - głownie oglądam fotki na kompie i dvd oraz raz na rok wywołuję do swojego wedkarskiego albumu dla upamiętnienia kolejnego sezonu ( 10x15). Tak wiec matryca bez znaczenia w moim przypadku, a wybór D60 to głównie efekt tego co celnie napisałeś - D60 to kolejny model, który ewentualnie koryguje niedociągnięcia poprzednika - bez urazy dla uzytkowników d40 bo wcale nie wiem czy takowe niedociągnięcia są.
Odpowiedz
#8
Cieszę się, że mamy tak podobne zdanie. Wyciągam daleko idący wniosek - mamy rację!!!
Swoją drogą ta pogoń za milionami pikseli to jakieś szaleństwo.
Ale marketingowo działa!!! Bo jak zauważyłem wśród znajomych to pierwsze pytanie o aparat prawie zawsze brzmi: "a ile ma pikseli?". Teraz poniżej 10 mln to chyba obciach, no nie? Chociaż ja ze swoimi 8 mln nie mam kompleksów. Bo jak słusznie zauważasz dla potrzeb domowych te 6 mln to już spokojnie wystarcza.
Choć z drugiej strony osoby, które muszą koniecznie mieć 14 mln pikseli i różnego rodzaju "wodotryski" odwalają kawał dobrej roboty. Pewnie dzięki nim tak szybko starsze modele się starzeją i tanieją jednocześnie...........
Odpowiedz
#9
Piotr jeżeli masz zamiar kupić lustrzankę to kup samą skrzynkę (body) nie kupuj lustrzanki z proponowanym obiektywem 18-55mm ponieważ jest to jeden z najgorszych obiektywów który z czasem schowasz do szuflady. Dlaczego body? Otóż do skrzynki zawsze możesz dokupić obiektyw który będzie spełniał twoje oczekiwania. Najbardziej rozsądny będzie obiektyw 18-200 ponieważ można nim robić zdjęcia ze znacznej odległości. Oryginalny Nikona kosztuje około 1,8 tyś pln. Ale możesz kupić zamiennik np. Sigmy który będzie o 30 a może nawet 40% tańszy i wcale nie gorszy. Co do aparatów to te nowe Nikony D 60 i D 90 oprócz tego że mają większą matrycę (CMOS) w stosunku do D 40 i D 80 matryca (CCD) to posiadają opcje nagrywania filmów. Nie wiem czy akurat opcja nagrywania filmów w lustrzance jest potrzebna mnie osobiście nie. Ja myślę też o zmianie skrzynki na D 80 dużo czytałem o tym aparacie i uważam że zaspokoi moje oczekiwania.
Pozdrawiam. Aparat
Odpowiedz
#10
Dzięki Puzio!
Może faktycznie z zamierzonego 70-300 przesiąde się na 18-200. Rożnica miedzy górnym 300 a 200 widzialem u kumpla ze jest już nie duza a dzieki Twojej propozycji będę miał w zasadzie jeden dosc uniwersalny obiektyw. Gdy zaczne kumac wiecej w tym temacie i poczuję czego mi brakuje wówczas faktycznie będę mógł dokupić kolejny obiektyw.
Jeszcze raz dzięks za pokierowanie
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Aparat fotograficzny dla wędkarza rapa 51 48.277 11-02-2016, 18:46
Ostatni post: banita


Shrap-Drakers.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.

W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki.